facebook

Zvolen

Mesto Zvolen patrí medzi najvýznamnejšie mestá Banskobystrického kraja.

Vzdialenosť Zvolena od Dudiniec je 55 km, autom trvá cesta 50 min - 1 hod.

V meste Zvolen sa nachádza viacero významných kultúrnych a historických pamiatok. Kráľovské sídla sú vo Zvolene hneď dve – Pustý hrad a Zvolenský zámok.

Pustý hrad je dnes miestom prebiehajúceho archeologického výskumu, je však prístupný verejnosti. Je to jedinečné miesto, najväčší hrad v Európe s rozlohou 7,6 ha. Prvá historická zmienka o hrade pochádza z Anonymovej kroniky z 12. storočia. Hrad bol sídlom zvolenského kráľovského komitátu, ktorý zaberal územie približne dnešného stredného Slovenska.
Viac info na www.pustyhrad.com

Zvolenský zámok je gotická stavba s renesančným vonkajším opevnením, situovaná na miernom návrší takmer v osi dlhého zvolenského námestia. Bol postavený v rokoch 1370-1382 uhorským kráľom Ľudovítom I. ako poľovnícky zámok typu talianskych mestských kastelov.
Slovenská národná galéria usporadúva v Zvolenskom zámku pôvodné výstavy a reinštalácie starého i súčasného umenia a designu.
Každoročne k MDD zámok ponúka deťom a mládeži bohatý kultúrny program s množstvom zaujímavých súťaží. Mesiac jún tiež patrí podujatiu s názvom "Remeslá na Zvolenskom zámku", ktoré je bohatou prehliadkou rozmanitých ľudových výrobných techník, ale zároveň i prehliadkou pútavých vystúpení šermiarskych a sokoliarskych skupín.
Nádvorie zámku sa každoročne stáva dejiskom "Zvolenských hier zámockých", ktoré sú spojené s inštaláciou výstav scénografie na druhom poschodí zámku.
zdroj: www.zvolen.sk a www.muzeum.sk
Zvolen je veľmi pekné mesto s dobrým autobusovým spojením z Dudiniec, odporúčame navštíviť.

Podujatia na Apríl 2018

PoUtStŠtPiSoNe
 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 
 
 
 

Viac informácií

Rezervujte si ubytovanie