facebook

Zaujímavosti Dudiniec

Vitajte v Dudinciach

Slovom „vitajte“ si pohostinní Slováci už po dlhé stáročia uctievajú tých, ktorí ich poctia návštevou. V Dudinciach, najmenšom slovenskom meste, sa vďaka medzinárodnému zloženiu klientely neraz ozve aj „welcome“ či „willkommen“.

Okrem slovného pozdravu od zamestnancov liečebných domov a hotelov sa ľuďom, ktorí navštívia miestne kúpele, dostane aj symbolického privítania od samotného mesta Dudince, ktoré má pre svojich dočasných obyvateľov hneď niekoľko darov:

 • príjemnú klímu s najvyšším počtom slnečných a najnižším počtom veterných dní v roku na Slovensku
 • tiché a ekologicky čisté prostredie s množstvom zelene
 • celosvetovo unikátnu minerálnu liečivú vodu

Najmladšie a zároveň najstaršie

Dudince sa pýšia dvojitým superlatívom, aký sa len tak ľahko nevidí – sme najmladšími, a zároveň najstaršími kúpeľmi na Slovensku. Ako je to možné? Najmladšími sme z pohľadu začatia budovania kúpeľných hotelov až v novodobej povojnovej histórii, a najstaršími preto, lebo náš minerálny prameň pomáhal ľuďom už pred dvomi tisícročiami. Tento zaujímavý kontrast, v ktorom sa snúbi tradícia s moderným ponímaním liečby, z nás v posledných rokoch spravil obľúbenú destináciu, ktorej popularita a význam prekročili hranice Slovenska.

www.dudince-mesto.sk

... v legende

Známa miestna legenda pripisuje jej blahodarné účinky magickej sile víly Dudinky, rozprávkovej bytosti, ktorá touto vodou vrátila život synovi rímskeho vojvodcu a ponechala jej liečivú moc aj pre nasledujúce generácie. Samotní Rimania si počas pobytu na našom území nenechali ujsť príležitosť liečiť si ňou svoje choroby a zranenia z bojov v travertínových prírodných bazénoch, ktoré tu dodnes môžu návštevníci obdivovať ako pamiatku príznačne nazvanú Rímskymi kúpeľmi. S vílou Dudinkou sa dnes môžu návštevníci symbolicky stretnúť na miestnom kúpalisku, pomenovanom po dobrej víle miestneho prameňa.

... v číslach

Odborné analýzy charakterizujú dudinskú vodu ako „silne mineralizovanú, uhličitú, hydrogénuhličitanovo- chloridovú, sodno-vápenatú, so zvýšeným obsahom bóru, fluóru a horčíka, slabo kyslú, vlažnú, hypotonickú“, s prirodzenou teplotou 27,2 °C a celkovou mineralizáciou 5 632 mg/l.

Ojedinelou v celosvetovom meradle ju robí súčasný výskyt takmer 1 335 mg oxidu uhličitého (CO2) a takmer 6 mg sírovodíka (H2S) v jednom litri. Podľa informácií, ktoré sú nám dostupné, sa voda podobného zloženia údajne nachádza už iba v Japonsku a v známych francúzskych kúpeľoch Vichy. Analýza minerálneho prameňa sa vykonáva raz ročne a namerané hodnoty sa môžu v jednotlivých rokoch nepatrne líšiť, čo však nevplýva na kvalitu vody, ani na liečené indikácie, ktorými sú ochorenia:

 • pohybového aparátu
 • srdcovo-cievne
 • nervové
 • z povolania

... v minulosti

V stredoveku sa dudinská voda využívala na liečbu reumatizmu, zápalov očí, kožných ochorení a chorôb tráviacich orgánov – ako sa uvádza v dielach Mateja Bela a profesora von Crantza z 18. storočia. Okolo roku 1890 zavítali do Dudiniec špecialisti z Viedne. Ich úlohou bolo uskutočniť prieskum prameňov, ktoré sú na základe jeho výsledkov od roku 1894 oficiálne uznané ako liečivé, čo predstavovalo výrazný prelom v šírení povedomia o ich účinkoch. Presvedčil sa o nich aj najvzácnejší hosť– obľúbená cisárovná Alžbeta, známejšia ako Sisi.

V tom období sa podzemný poklad Dudiniec využíval prevažne na pitné kúry – vo fľašiach sa začiatkom 20. storočia dokonca exportoval do Ameriky a Egypta. V rovnakom čase vznikol reklamný slogan „Dudinská liečivá voda, kráľovná minerálnych stolových vôd“ a do prevádzky boli uvedené aj prvé minerálne bazény – jeden dal postaviť vlastník prameňov Hugo Oberndorff pre svoju rodinu, druhý Filip Gutmann, po ktorom vzal bazén a pramene do prenájmu Kálmán Brázzay z Budapešti.

... dnes

Dudinská minerálna voda sa v súčasnosti využíva na liečbu a prevenciu spomínaných ochorení. Kde všade ju nájdete?

 • kúpeľných hoteloch Diamant, Smaragd a Rubín (celoročne v rámci procedúr, pričom v jesennom a jarnom období je širokej verejnosti cez víkendy k dispozícii minerálny bazén v kúpeľnom hoteli Rubín vo Vitálnom svete Wellnea na 1. poschodí)
 • na Kúpalisku Dudinka v minerálnom bazéne (sezónna letná prevádzka)
 • v pitných vázach v kúpeľnom parku (v Dudinciach sa nevyužíva pitná kúra ako procedúra, ale pokiaľ naša voda niekomu chutí, nič mu nebráni piť ju – samozrejme, vzhľadom na zloženie odporúčame jej konzumáciu v primeranom množstve...)

Liečba a prevencia dudinskou minerálnou vodou je určená iba dospelým osobám.

 • prvýkrát sa spomínajú v roku 1284 pod názvom “Dyud”
 • v roku 1301 sa objavuje ich maďarské pomenovanie “Gyug”
 • na začiatku 20. storočia sa v monografii dr. Samuela Borovského „Župy a mestá Uhorska“ spomínajú Dudince ako malá slovenská obec s 28 domami a 134 obyvateľmi, pričom nechýba ani zmienka o miestnych prameňoch
 • ich súčasná podoba dostala základ v 60-tych rokoch spojením obcí Dudince a Merovce
 • štatút mesta im bol udelený 11.5.1983
 • podľa štatistických údajov z posledných rokov sú z hľadiska počtu obyvateľov najmenším mestom na Slovensku (majú cca 1 500 obyvateľov)
 • v športovom svete sú známe ako miesto konania cyklistických podujatí (v r. 2012 tu začínala 4. etapa pretekov Okolo Slovenska) a chodeckých pretekov Medzinárodného významu (Dudinská 50-ka)
 • v lete sa stávajú magnetom pre návštevníkov aj vďaka populárnym podujatiam (Otvorenie kúpeľnej sezóny, Hontianske kultúrne leto, Country fest, Dudinské vinobranie...)

Komentáre

Podujatia na Apríl 2018

PoUtStŠtPiSoNe
 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 
 
 
 

Viac informácií

Rezervujte si ubytovanie