facebook

Svätý Anton

Na juh od Banskej Štiavnice, pod legendami opradeným majestátnym Sitnom leží obec Svätý Anton. Táto oblasť sa vyznačuje množstvom kultúrnych a historických pamiatok.
Dominantou obce je barokovo-klasicistický kaštieľ, ktorý bol postavený na mieste menšieho opevneného hradu spomínaného už v 15. storočí. O storočie neskôr bol prebudovaný na hrad, ktorý mal za úlohu chrániť prístup do Banskej Štiavnice z južnej strany.

Súčasný charakter a vzhľad získal po prestavbe v 18. storočí, kedy si tu kaštieľ vybudovala rodina Koháryovcov. Tá využila pri jeho stavbe nezvyčajnú časovú symboliku: Kaštieľ má štyri vchody symbolizujúce ročné obdobia, sedem arkád, ktoré predstavujú dni v týždni, dvanásť komínov, presne ako mesiacov v roku, 52 izieb ako týždne v roku a 365 okien, ktoré znamenajú dni v roku. Túto symboliku však neskôr narušili úpravy v 19. storočí.

Múzeum v kaštieli vzniklo v roku 1962, keď boli do Sv. Antona premiestnené zbierky lesníckeho a drevárskeho múzea zo Zvolena. Súčasťou umeleckej a historickej zbierky múzea je pôvodný mobiliár. Nachádzajú sa tu vzácne výzdoby stien, nábytok, majolikové pece, lustre a mnohé výtvarné diela. Skvostom expozície je zlatý nábytok, svadobný dar francúzskej kráľovnej Márie Antoinetty.

Neodmysliteľnou súčasťou histórie kaštieľa sú Koháryovci a Coburgovci, ktorí sem sústredili prekrásne diela umu a šikovných rúk umelcov a remeselníckych majstrov z rôznych končín sveta, od začiatku 18. storočia do začiatku 20. storočia. V bohatom zariadení kaštieľa, ktoré môžete obdivovať v umelecko-historickej expozícii, sa odzrkadľuje spôsob života, vkus a záľuby týchto dvoch rodín. Vďaka neobvyklej celistvosti, autentickej podobe a rozmanitosti zbierok bol celý komplex v roku 1985 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku .

Poľovnícka expozícia, najväčšia svojho druhu na Slovensku, obsahuje nielen množstvo vzácnych trofejí zveri, ale aj bohatú zbierku historických poľovných zbraní, obrazov, umeleckých predmetov, kníh, časopisov a fotografií. Tématické okruhy kynológie, sokoliarstva, strelectva a rybárstva sú doplnené diorámami zvierat žijúcich na Slovensku, ktoré milujú najmä deti. Chodby kaštieľa prezentujú viac ako 1000 trofejí zveri ulovenej pôvodnými užívateľmi kaštieľa.
Každoročne začiatkom septembra sa v kaštieli usporadúvajú atraktívne poľovnícke slávnosti - Dni sv. Huberta.

Svätý Anton je skvelým cieľom poldenného výletu z Dudiniec. Ideálne je spojiť návštevu Svätého Antona s návštevou Banskej Štiavnice. Vzdialenosť z Dudiniec do Sv. Antona je cca 35 km.
Autobusové spojenie je cez víkend nevyhovujúce, cez týždeň sa cesta dá zrealizovať aj autobusom.
Do Svätého Antona a Banskej štiavnica sa organizujú poldenné výlety z Dudiniec. Prihlásiť sa môžete v Turisticko-informačnej kancelárii v Dudinciach.

viac info na www.msa.sk

Podujatia na Apríl 2018

PoUtStŠtPiSoNe
 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 
 
 
 

Viac informácií

Rezervujte si ubytovanie