facebook

Ostrihom

V Ostrihome (Esztergom) sa narodil prvý maďarský kráľ Štefan I., zakladateľ štátu, neskôr vyhlásený za svätého.
V 11. storočí bolo mesto prvou kráľovskou rezidenciou a cirkevným strediskom štátu. Dnes je sídlom ostrihomského biskupa, hlavy maďarskej katolíckej cirkvi.
Poznávacím znakom mesta a dominantou Hradného vrchu je klasicistická Bazilika z 19. storočia, najväčšia v štáte, s najväčším oltárovým obrazom vo svete namaľovaným na plátno, ktorá bola vysvätená 31. augusta 1856. Stojí na základoch viacerých starších katedrál a dosahuje úctyhodné rozmery. Je dlhá 118 metrov, široká 40 metrov, vnútorná výška kupoly je 71,6 metra a hrúbka stien niekde dosahuje až 16 metrov. Jedinečná je vstavaná kaplnka Bákócz z červeného mramoru, perla maďarskej renesančnej architektúry, o 300 rokov staršia než samotný kostol. Poklad Dómu (Klenotnica) v juhozápadnej postrannej kaplnke zahrňuje 400 umeleckých zlatotepeckých prác a textílií, okrem iného aj kostené poháre, gotické rúcha, kalich a honosný kríž Kráľa Mateja Korvina. Pod hlavnou loďou v krypte odpočívajú ostrihomskí arcibiskupi. V kresťanskom múzeu je bohatá zbierka stredovekého maďarského umenia, obrazy talianskych majstrov a gobelíny z 15 storočia.
Vedľa Baziliky na námestí Szent István tér 1 stojí niekdajší Kráľovský palác s Hradným múzeomso Sálom svätého Štefana“ z 12. storočia, kráľovskou domácou kaplnkou s freskami, historickými stredovekými nálezmi mesta sa tiež oplatí navštíviť.
Múzeum Dunaja na ulici Kölcsey Ferenc 2 informuje o historii ekonomického využitia rieky. Múzeum ponúka zaujímavosti aj pre deti, pre školské výlety – v atypickej sieni máp. Vedeli ste že z diaľky Budapešť za zdá byť fialová? Tento jav je typický na husto obývané mestá. Vedeli ste že vodomer je maďarským vynálezom? Chcete vidieť helikoptéru zvnútra? Príležitosť je tak blízko!
Kuriozitou Pamätného domu Babits na ulici Babits Mihály 11. je „Stena podpisov“ s podpismi prominentných maďarských osobností verejného života 19. storočia.
Pri meste sa nachádza jedno z najstarších letísk Maďarska, používa sa od r. 1936. Aj otec slávneho Ernőho Rubika tu začal lietať. Dnes slúži leteckému plachteniu, čo sa tu aj vyučuje. Navštívte túto nádhernú perlu Maďarska, ktorá sa nachádza tak blízko našim hraniciam! Do Ostrihomu sa dostanete priamo zo slovenského mesta Štúrovo po novopostavenom moste Márie Valérie, ktorý bol obnovený v r. 2001.

Podujatia na Apríl 2018

PoUtStŠtPiSoNe
 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 
 
 
 

Viac informácií

Rezervujte si ubytovanie